Echipa Noi Orizonturi

Dana Bates

Director Executiv şi Co-fondator

În 1999, Dana Bates împreună cu soţia sa, Brandi, a pus bazele primei tabere de educaţie prin aventură din România – Tabăra VIAŢA. În 2000, a înfiinţat Fundaţia Noi Orizonturi, lansând un model de educaţie prin experienţă pentru tineri ce avea să devină Programul IMPACT.

În prezent, este Directorul Executiv al Fundaţiei Noi Orizonturi. De asemenea, este profesor la două universităţi americane, Northwestern (Iowa) şi Gordon College (Wenham, Massachusetts) şi Director al Programului Romania Semester. A absolvit în 1995 Facultatea de Filosofie din cadrul Universităţii Gordon din Wenham, Massachusetts, iar în 2005 a absolvit Masters of Divinity în cadrul Gordon Conwell Theological Seminary. În 2013 a devenit doctor în filosofie la University of MIddlesex, Marea Britanie, cu cercetarea intitulată „The Glory of God is Humanity Fully Alive: Eastern Orthodoxy in Conversation with the Capabilities Approach”.

danabrandi@new-horizons.ro

Brandi Bates

Co-fondator

Brandi Bates a studiat Limba şi Literatura Engleză la Colegiul Gordon din SUA, primind cea mai prestigioasă bursa oferită de acest Colegiu. Pe lângă alte cursuri pe care le-a urmat, Brandi împreună cu Dana au introdus în România conceptul de educaţie prin aventură, prin Programul Viaţa și au fondat Fundația Noi Orizonturi.

Înainte de nașterea celor doi copii ai lor, Brandi a fost director adniminstrativ al Noi Orizonturi și directorul Programului VIAȚA. Acum, Brandi continuă să adune fonduri și să comunice cu partenerii Noi Orizonturi în timp ce lucrează de acasă. Își împarte timpul între cursuri la domiciliu, adovacy pentru alăptat și, de curând, o campanie de alfabetizare timpurie numită Citim Împreună România/Reading Together Romania.

brandi_bates@new-horizons.ro

Anca Gaidoș

Director Operațional

În 2007, Anca a dat startul curriculumurilor educaţionale pentru programul IMPACT, iar din 2013 s-a alăturat echipei Noi Orizonturi ca fundraiser şi manager de proiect pentru campania de Debit Direct. A preluat funcția de director operațional în anul 2015. Îi plac provocările şi crede în puterea educaţiei complementare școlii de a schimba oameni și comunități.

A lucrat timp de 20 ani în sectorul neguvernamental,  în poziţii de dezvoltare de programe şi consultanţă organizațională și antreprenorială, în special dedicate mediului rural. Este recunoscătoare pentru experienţele bogate şi pentru oamenii frumoşi pe care îi întâlneşte în fiecare zi de lucru şi se bucură să pună umărul la dezvoltarea unor programe care schimbă noţiunea de educaţie în România.

anca_gaidos@noi-orizonturi.ro

Adrian Albeț

coordonator proiect CredoIMPACT

adi_albet@noi-orizonturi.ro

Andreea Băltărețu

manager proiect „Profesori motivați, tineri pregătiți pentru viață!”

andreea_baltaretu@noi-orizonturi.ro

Lidia Bondiuc

manager retea cluburi IMPACT

lidia_bondiuc@noi-orizonturi.ro

Laura Borbe

specialist programe educaționale

laura_borbe@noi-orizonturi.ro

Maria Butyka

specialist resurse educaționale

maria_neagu@noi-orizonturi.ro

Ramona Cîmpean

specialist programe educaționale și mentor

ramona_cimpean@noi-orizonturi.ro

Ibrian Cărămidaru

specialist financiar

ibrian_caramidaru@noi-orizonturi.ro

Charlotte Richards

adimistrator program Study Abroad

charlotte_richards@new-horizons.ro

Tiberiu Culidiuc

specialist resurse educaționale

tiberiu_culidiuc@noi-orizonturi.ro

Ale Giurgiu

asistent comunicare și relații publice program IMPACT

ale_giurgiu@noi-orizonturi.ro

Maria Kovacs

manager proiect Școli conectate la comunitate

maria_kovacs@noi-orizonturi.ro

Chelsea Lampen

supervizor Social Work and Community Development Internship

chelsea_lampen@new-horizons.ro

Jeff Lampen

IMPACT International Associate

jeff_lampen@new-horizons.ro

Elena Nicolae

manager comunicare și relații publice

elena_nicolae@noi-orizonturi.ro

Jack Organ

asistent program VIAȚA

jack_organ@new-horizons.ro

Kelly Organ

coordonator program International Development and Capacity Building

kelly_organ@new-horizons.ro

Elena Pârvan

asistent proiect EcoTurism Valea Jiului

elena_parvan@noi-orizonturi.ro

Elena Ivan

asistent financiar

elena_ivan@noi-orizonturi.ro

Sorana Pogăcean

coordonator programe de formare și dezvoltare

sorana_pogacean@noi-orizonturi.ro

Ilie Popescu

manager program VIATA

ilie_popescu@noi-orizonturi.ro

Cătălina Rentea

asistent proiect Școli conectate la comunitate

catalina_rentea@noi-orizonturi.ro

Ionuț Stupar

specialist IT

stuparion@noi-orizonturi.ro

Andrada Suciu

coordonator proiecte VIAȚA

andrada_suciu@noi-orizonturi.ro

Marilena Tatu

manager financiar

marilena_tatu@noi-orizonturi.ro